M²’ye göre kombi hesaplama, evinizin yaklaşık ısıtma ihtiyacını belirlemek için kullanılabilir; ancak yalnızca metrekareye bakarak kesin kombi kapasitesi seçilmemelidir. Yalıtım, kat ve cephe durumu, pencere alanı, tavan yüksekliği, bulunduğunuz iklim bölgesi, radyatör sistemi ve sıcak su kullanımı doğru kapasiteyi doğrudan etkiler.
M²’ye Göre Kombi Hesaplama Nasıl Yapılır?
Bir konutun kombi kapasitesini değerlendirirken iki farklı değeri birbirinden ayırmak gerekir:
1. Konutun ısıtma yükü:
Evin soğuk havalarda kaybettiği ve ısıtma sisteminin karşılaması gereken ısı miktarıdır.
2. Kombinin cihaz kapasitesi:
Kombinin kalorifer devresine ve kullanım sıcak suyuna sağlayabildiği gücü ifade eder.
Bu nedenle örneğin 100 m² bir ev için yapılan ön hesapta 9 kW civarında bir ısıtma yükü bulunması, doğrudan “9 kW kombi alınmalıdır” anlamına gelmez. Ev tipi kombilerde sıcak kullanım suyu ihtiyacı nedeniyle cihazın anma kapasitesi daha yüksek olabilir.
Üreticiler de kombi seçiminde yalnızca metrekareyi değil; yalıtımı, cepheyi, katı ve kullanılan banyo sayısını birlikte değerlendirmektedir. Bosch ve Buderus’un yayımladığı seçim bilgileri de bu yaklaşımı esas almaktadır.
M² Kombi Hesaplama Formülü
Ön değerlendirme için kullanılabilecek temel matematik şöyledir:
Yaklaşık ısı ihtiyacı (kW) = Isıtılan net alan (m²) × varsayılan özgül ısı ihtiyacı (W/m²) ÷ 1000
Buradaki en kritik değer W/m² katsayısıdır.
Bu katsayı her bina için aynı değildir. Dış duvarlar, pencere özellikleri, hava sızıntısı, çatı ve döşeme kayıpları, dış hava sıcaklığı ve bina kabuğu hesaba katılmadan tek bir W/m² değeri bütün konutlar için doğru kabul edilemez.
Aşağıdaki tablo bu nedenle kesin kapasite tablosu değil, hesabın nasıl değişebildiğini göstermek amacıyla hazırlanmış örnek bir ön değerlendirmedir.
M²’ye Göre Yaklaşık Isıtma İhtiyacı Tablosu
| Isıtılan net alan | 70 W/m² örneği | 90 W/m² örneği | 120 W/m² örneği |
|---|---|---|---|
| 50 m² | 3,5 kW | 4,5 kW | 6,0 kW |
| 75 m² | 5,3 kW | 6,8 kW | 9,0 kW |
| 100 m² | 7,0 kW | 9,0 kW | 12,0 kW |
| 120 m² | 8,4 kW | 10,8 kW | 14,4 kW |
| 150 m² | 10,5 kW | 13,5 kW | 18,0 kW |
| 180 m² | 12,6 kW | 16,2 kW | 21,6 kW |
| 200 m² | 14,0 kW | 18,0 kW | 24,0 kW |
| 250 m² | 17,5 kW | 22,5 kW | 30,0 kW |
Önemli: Tablodaki 70, 90 ve 120 W/m² değerleri standart veya her binaya uygulanacak resmi katsayılar değildir. Aynı büyüklükteki konutlarda farklı ısı kayıplarının hesabı nasıl değiştirdiğini göstermek için kullanılan örnek varsayımlardır.
Örneğin 100 m² bir konutun yaklaşık ısı ihtiyacı kullanılan varsayıma göre 7 kW ile 12 kW arasında değişebilir. Gerçek değer daha düşük veya daha yüksek de çıkabilir.
100 m² Eve Kaç kW Kombi Gerekir?
100 m² bir ev için yalnızca “100 × sabit katsayı” hesabıyla cihaz seçmek doğru değildir.
Örneğin ön değerlendirmede:
100 m² × 90 W/m² = 9.000 W = 9 kW
ısıtma ihtiyacı bulunduğunu varsayalım.
Bu 9 kW, esas olarak konutun yaklaşık kalorifer yükünü temsil eder. Kombi seçilirken bunun yanında:
- kullanım sıcak suyu kapasitesi,
- cihazın minimum ve maksimum ısıtma gücü,
- modülasyon aralığı,
- tesisat ve radyatör kapasitesi,
- banyo sayısı
ayrıca incelenmelidir.
Bu nedenle piyasada 20–24 kW sınıfında bir kombinin, hesaplanan ısıtma yükü bundan çok daha düşük olan bir konutta kullanılması teknik olarak çelişkili değildir. Kombinin sıcak su kapasitesi ve gücünü ne kadar aşağı modüle edebildiği de cihaz seçiminde rol oynar.
Örneğin bazı güncel cihazlarda ısıtma ve sıcak su kapasitesi 20/24 kW, 24/25 kW veya benzeri ayrı değerlerle belirtilmektedir.
24 kW Kombi Kaç M² Evi Isıtır?
“24 kW kombi kaç m² ısıtır?” sorusunun bütün binalar için geçerli tek bir cevabı yoktur.
Üreticilerin tüketicilere yönelik genel seçim tablolarında 24 kW cihazların yaklaşık 160 m²’ye kadar, 30 kW cihazların yaklaşık 200 m²’ye kadar, 35 kW sınıfının ise daha büyük alanlarda başlangıç referansı olarak gösterildiği örnekler bulunmaktadır. Aynı üretici açıklamalarında yalıtım, cephe, kat ve banyo sayısının ayrıca değerlendirilmesi gerektiği özellikle belirtilmektedir.
Dolayısıyla bu sınıflandırma şöyle okunmalıdır:
| Konut alanı | İlk incelemede karşılaşılabilecek kapasite sınıfı |
|---|---|
| Yaklaşık 160 m²’ye kadar | 24 kW sınıfı değerlendirilebilir |
| Yaklaşık 160–200 m² | 30 kW sınıfı değerlendirilebilir |
| 200 m² üzeri | 35 kW ve üzeri seçenekler incelenebilir |
Bu tablo ısı kaybı hesabının yerine geçmez. Özellikle yalıtımı zayıf, yüksek tavanlı, çok geniş cam yüzeyli, müstakil veya ısı kaybına açık yapılarda farklı sonuç çıkabilir.
120 m² Eve Kaç kW Kombi Gerekir?
120 m² bir ev için örnek olarak 90 W/m² varsayılırsa:
120 × 90 = 10.800 W
yaklaşık 10,8 kW ısıtma yükü elde edilir.
120 W/m² varsayımında ise:
120 × 120 = 14.400 W
yani yaklaşık 14,4 kW bulunur.
Buradan görülebileceği gibi evin metrekaresi değişmediği hâlde, binanın ısı kaybı varsayımı sonucu ciddi biçimde değiştirebilir.
Bu nedenle “120 m² ev kesin olarak şu kapasite kombi ister” yaklaşımı yerine, önce ısıtma yükünü; ardından sıcak su ve cihaz özelliklerini değerlendirmek daha sağlıklıdır.
150 m² Eve Kaç kW Kombi Gerekir?
150 m² bir konutta aynı örnek hesap:
- 70 W/m² kabulünde yaklaşık 10,5 kW,
- 90 W/m² kabulünde yaklaşık 13,5 kW,
- 120 W/m² kabulünde yaklaşık 18 kW
ısıtma yükü verir.
150 m² büyüklüğündeki iyi yalıtılmış bir ara kat daire ile aynı büyüklükte, çatı altında ve geniş dış cepheli bir konutun ihtiyacının aynı olması beklenmemelidir.
Bu nedenle cihaz kapasitesinin yalnızca toplam metrekareden çıkarılması yerine binanın gerçek özelliklerine göre değerlendirme yapılmalıdır.
Kombi Hesabında Net mi Brüt m² mi Kullanılmalı?
Ön hesaplamada mümkün olduğunca ısıtılan net kullanım alanını esas alın.
Balkon, açık teras, ortak merdiven alanı, bina boşlukları veya kombi tarafından ısıtılmayan bölümlerin brüt metrekareye dahil edilmesi hesabı gereksiz biçimde büyütebilir.
Bununla birlikte tavan yüksekliği standart konutlardan belirgin biçimde fazlaysa yalnızca m² hesabı yine yetersiz kalabilir. Çünkü aynı taban alanına sahip iki mekândan yüksek tavanlı olanın ısıtılan hava hacmi ve dış yüzey ilişkisi farklıdır.
Yalıtım Kombi Kapasitesini Neden Bu Kadar Etkiler?
Kombinin görevi evin kaybettiği ısıyı yerine koymaktır.
Dış duvar, çatı, döşeme ve pencereler üzerinden daha az ısı kaybeden bir yapı, aynı iç sıcaklığı korumak için daha düşük ısı gücüne ihtiyaç duyar.
Bu nedenle:
- dış cephe ve çatı yalıtımı,
- pencere camı ve doğrama özellikleri,
- hava kaçakları,
- dairenin çevresindeki ısıtılan veya ısıtılmayan hacimler
kapasite hesabında önemlidir.
Yalnızca “mantolama var” veya “mantolama yok” şeklindeki iki seçenek de profesyonel ısı kaybı hesabının yerini tutmaz.
Kat ve Cephe Kombi Hesabını Nasıl Etkiler?
Ara katta bulunan ve altı ile üstü ısıtılan bir daireyle, son katta veya altı açık bir bölüm üzerinde bulunan aynı büyüklükteki dairenin ısı kaybı farklı olabilir.
Benzer şekilde dış cephe sayısı, güneşlenme, hâkim rüzgâr ve pencere yüzeyi de sonucu değiştirebilir.
Ancak bu etkileri her ev için “kuzey cephede yüzde 15 ekle” veya “son katta yüzde 20 artır” gibi sabit yüzdelerle hesaplamak teknik açıdan güvenilir değildir.
Bu unsurların gerçek etkisi binanın bütün ısı kaybıyla birlikte değerlendirilmelidir.
İstanbul’da M²’ye Göre Kombi Hesabı Nasıl Değerlendirilmeli?
İstanbul için de yalnızca şehir adından hareketle tek bir W/m² katsayısı belirlemek doğru olmaz.
Aynı ilçede dahi yeni ve iyi yalıtılmış bir apartman dairesiyle, eski yapıdaki köşe veya çatı katı bir dairenin ısı ihtiyacı önemli ölçüde farklı olabilir.
Bu nedenle İstanbul’daki bir konut için ön değerlendirme yapılırken en azından şu bilgiler bilinmelidir:
- ısıtılan net alan,
- yaklaşık tavan yüksekliği,
- binanın yalıtım durumu,
- dairenin katı,
- dış cephe sayısı,
- pencere tipi ve yaklaşık büyüklüğü,
- mevcut radyatör veya yerden ısıtma sistemi.
Petek Uzunluğuna Göre Kombi Gücü Hesaplanır mı?
Radyatör uzunluğu önemlidir; ancak “1 metre petek = belirli kW kombi” şeklinde sabit bir ilişki kurmak doğru değildir.
Bir radyatörün verebildiği ısı;
- radyatör tipi ve yüksekliğine,
- gidiş ve dönüş suyu sıcaklıklarına,
- oda sıcaklığına,
- üreticinin teknik değerlerine
bağlı olarak değişir.
Örneğin aynı uzunluktaki iki panel radyatör, farklı panel/konvektör yapısına veya farklı çalışma sıcaklığına sahipse aynı miktarda ısı vermeyebilir.
Dolayısıyla önce odanın ısı kaybı belirlenmeli, ardından bu yükü karşılayabilecek radyatör kapasitesi seçilmelidir. Kombinin gücü ile petek metresini doğrudan birbirine çarparak hesap yapmak yerine sistemi bir bütün olarak değerlendirmek gerekir.
Sıcak Su İhtiyacı Kombi kW Seçimini Değiştirir mi?
Evet. Özellikle kombilerde cihaz seçimini yalnızca kalorifer yükü belirlemez.
Bir banyoda duş kullanılırken başka bir musluktan sıcak su açılması, iki banyolu evlerde kullanım alışkanlıkları veya yüksek sıcak su debisi beklentisi cihazın kullanım sıcak suyu tarafındaki kapasitesini önemli hâle getirir.
Bu nedenle ürün teknik tablosunda şu iki değeri ayrı ayrı incelemek yararlıdır:
Isıtma kapasitesi: Kalorifer tesisatına aktarılabilen güç.
Kullanım sıcak suyu kapasitesi/debisi: Musluk ve duş kullanımındaki sıcak su performansı.
Bosch’un resmi kombi seçim rehberinde de yaşam alanının büyüklüğünün yanı sıra yalıtım, cephe, kat ve kullanılan banyo sayısı seçim kriterleri arasında gösterilmektedir. Bosch kombi seçimi rehberi
Büyük kW Kombi Seçmek Daha mı İyidir?
Gereğinden büyük maksimum kapasite her zaman daha iyi bir seçim anlamına gelmez.
Özellikle küçük veya iyi yalıtılmış bir evde cihazın minimum ısıtma gücü önem kazanır. Kombinin ihtiyacın düşük olduğu dönemlerde gücünü ne kadar azaltabildiği, yani modülasyon aralığı, çalışma karakterini etkiler.
Örneğin Buderus, 1:10 modülasyon oranına sahip 24 kW bir cihazın teorik olarak gücünü yaklaşık 2,4 kW seviyesine kadar düşürebilmesini modülasyon kavramını açıklamak için örnek vermektedir.
Bu nedenle iki cihazın maksimum kapasitesi aynı olsa bile minimum ısıtma gücü ve modülasyon aralığı farklı olabilir.
kcal/h ile kW Arasında Nasıl Dönüşüm Yapılır?
Eski kombilerde veya bazı teknik belgelerde kapasite kcal/h olarak görülebilir.
Yaklaşık dönüşüm:
1 kW ≈ 860 kcal/h
Buna göre:
- 20.000 kcal/h ≈ 23,3 kW
- 24.000 kcal/h ≈ 27,9 kW
- 30.000 kcal/h ≈ 34,9 kW
Bu dönüşüm yalnızca güç birimlerini birbirine çevirmek içindir; evin ihtiyacı olan kapasiteyi tek başına belirlemez.
M² Tablosundan Kombi Seçerken Yapılan En Yaygın Hata
En sık yapılan hata, tabloda görülen tek bir değeri doğrudan satın alınacak kombinin kW değeri olarak kabul etmektir.
Doğru sıra bunun tersidir:
Önce evin ısı ihtiyacını değerlendirin → ardından sıcak su ihtiyacını belirleyin → tesisat ve radyatör kapasitesini kontrol edin → cihazın maksimum ve minimum gücü ile modülasyon aralığını inceleyin.
Kombi seçimi konusunda metrekare dışındaki kriterleri de değerlendirmek için sitemizdeki daha kapsamlı Doğru Kombi Seçimi Nasıl Yapılır? rehberine göz atabilirsiniz.
Kapasiteyi Kesinleştirmeden Önce Hangi Bilgileri Hazırlamalısınız?
M²’ye göre kombi hesaplama tablosu, hangi kapasite aralığının incelenebileceğini anlamak için yararlı bir başlangıç noktasıdır; ancak tesisat projesi veya ayrıntılı ısı kaybı hesabının yerine geçmez.
Kombi değişimi veya yeni cihaz seçimi öncesinde şu bilgilerin hazır olması değerlendirmeyi kolaylaştırır: evin ısıtılan net metrekaresi, tavan yüksekliği, kat ve cephe durumu, yalıtım özellikleri, pencere yapısı, mevcut radyatörlerin tipi ve ölçüleri, banyo sayısı ve eş zamanlı sıcak su kullanım beklentisi.
Bu veriler birlikte değerlendirildiğinde yalnızca “kaç m²?” sorusuna dayanan seçimden daha sağlıklı bir kapasite değerlendirmesi yapılabilir.